POlistika

Paneme rahva raha rahvale raha teenima

Maksudest laekuvat raha kasutatakse tihti erinevatele ettevõtetele toetuste maksimiseks. On siis tegemist Kliimaministeeriumi poolt tuuleparkide loomise toetamine, EASi "ambitsioonikate projektide" rahastamine või midagi muud. Küll aga jääb õhku küsimus, miks peaks rahva rahast toetama kasumile orienteeritud ettevõtteid? 

Investeering peaks olema tuluallikas

Kui mõni eraettevõtte (näiteks tuuleparkide rajajad) või Eesti riigi omanduses olev tulu teeniv ettevõte (näiteks Eesti Energia) soovib saada ühel või teisel põhjusel Eesti riigilt toetust, siis võiks osa lähtuvalt investeeritud summalt investeeringu tegijad (ehk maksumaksjad) saada automaatselt ettevõttes miniosaluse, mis talle edaspidi võiks hakata ka raha tagasi tooma. Arvele. 

Miks peaks inimene panustama niisama?

Kristen Michal tahab  tuuleparkidesse investeerida aastate jooksul 2 miljardit eurot. Arusaadavalt on tegemist toestusega ettevõtetele, mille eesmärk on teenida raha. 

Kui iga Eesti inimene panustab läbi oma maksude sellesse ettevõtmisse ca 2000 eurot, siis võiks tal olla läbi selle ka automaatne osalus nendes projektis. 

Ning kui mingil hetkel läheb dividendide väljamakseteks, siis oma väikse osa võiks sellest saada kõik, kes sinna on investeerinud.

Inimene otsustab

Siinkohal võiks edasi arendada Eesti 200 ebaõnnestunud Personaalse riigi mõtet. 

Iga maksumaksja võiks igal aastal ise vaadata eesti.ee portaali, et millistesse kasumi eesmärgiga projektidesse riik plaanib järgneval aastal investeerida, ning valida, milline protsent tema maksurahast võiks minna ühele projektile, milline aga teisele. 

Lähtuvalt sellest, kui suurt potentsiaali ta ühel või teisel projektil näeb.

Loomulikult on erandeid

Siinkohal tuleks muidugi aru saada, et mitte iga investeering kasumit taga ajavasse ettevõttesse ei ole tingimata sama tüüpi investeering ja mitte igasuguse investeeringu puhul ei saa sama põhimõtet rakendada. 

Bussifirmad, mis sõidavad teatud vähenõutud, aga siiski olulisi marsruute, neid tuleb toetada, ja samal siit ei peaks inimene kohe automaatselt Sebes osalust saama. 

Investeeringud relvade ostmisse - see on pigem ost, mis ei oleks kaetud selle ideega. 

Samal ajal võiks selle asemel kaaluda hoopis Eesti enda relvastuse tootmise ettevõtte loomist ja hoopis sellesse raha panemist, ja siis oleks tegemist taas potentsiaalse invetseeringuga. 

Ehk siis erandeid, ja mõtlemisainet on siin kindlasti. 

Mõtleme innovatiivselt

Tegemist ei ole kindlasti just liiga laialdast poliitilist heakskiitu saava ideega. Aga kui Eesti soovib saada Põhjamaaks, siis rahva kindlustamine läbi taoliste osalusinvesteeringute võiks olla hea samm õiges suunas.